Miesto: Vzdelávacie stredisko Kia Slovakia
Registrácia účastníkov + občerstvenie
Otvorenie NFP 2024
Prednášajúci: Ing. Denisa Saková, PhD., (MH SR) Juraj Hromada (SLCP)
Úvodná prednáška: Vývoj produktivity SR – možné riešenia aktuálnej nelichotivej situácie
Prednášajúci: Miloš Bugan (iGrow Network) , Milan Gregor (SLCP), Juraj Hromada (SLCP)
KIA Slovakia na ceste transformácie k elektromobilite
Prednášajúci: Roman Kraľovanský (KIA Slovakia)
Zvyšovanie produktivity, agility a hľadanie priestoru na zlepšovanie vo výrobe spoločnosti Slovnaft, a. s.
Prednášajúci: Klement Fekete (Slovnaft)
Diskutujúci:
Zvyšovanie produktivity v podmienkach ŽOS Trnava, a. s.
Prednášajúci: Rastislav Bráblik (ŽOS Trnava)
Výrobný systém Brose a vplyv na zvyšovanie výkonov a produktivity
Prednášajúci: Axel Mallener (Brose Prievidza)
Privátne 5G siete: Kľúč k inováciám a zvýšeniu produktivity v priemysle
Prednášajúci: Ján Hirš (Deutsche Telekom Europe)
ING 4.0 – rozvoj ľudských zdrojov pre požiadavky Industry 4.0
Prednášajúci: Martin Morháč (Združenie inteligentného priemyslu – Industry4UM)
Renesancia obchodu (nielen na papieri)
Prednášajúci: Martin Ľupták (Chemosvit fólie)
Konkurencieschopnosť, ako stratégia rozvoja
Prednášajúci: Igor Mandryš (Cloetta)
Diskutujúci:
Počas programu Národného fóra produktivity 2024 bude v poobedných hodinách paralelne prebiehať vyhodnotenie súťaže IndustryUP 2024, ktorú organizuje EIT Manufacturing.
EIT Manufacturing je jednou z deviatich znalostných a inovačných komunít, založených a spolufinancovaných Európskym inovačným a technologickým inštitútom (EIT). Spája rastúcu sieť priemyselných partnerov, popredných akademických a výskumných inštitúcií z celého regiónu, ako aj inovatívnych startupov, scaleupov a malých a stredných podnikov v rámci celej Európy. Našou misiou je prepojiť hráčov vo výrobe prostredníctvom podpory talentu a podnikania s cieľom priniesť na trh inovácie v oblasti výroby v Európe.
Otvorenie spoločenského večera
Odovzdávanie individuálnych najvyšších ocenení za produktivitu
Odovzdávanie Národnej ceny za produktivitu 2023 v jednotlivých kategóriách
Oslava 25. výročia Národného fóra produktivity
Reálne prípady využitia privátnych 5G sietí v priemysle
Simulácie a praktické aktivity vo výukovej BOZP miestnosti KIA Slovakia
Pre druhý deň Národného fóra produktivity 2024 sme okrem hlavného konferenčného programu pripravili štyri sprievodné workshopy, ktoré budú prebiehať paralelne s hlavným programom.
Účastník si pri registrácii na konferenciu môže vybrať, ktorého workshopu sa chce zúčastniť. Každý z workshopov si vyžaduje prítomnosť účastníka počas celého trvania.
Pozor, počet účastníkov na každom z workshopov je obmedzený. Preto odporúčame zaregistrovať sa na konferenciu čo najskôr, aby účastník neprišiel o účasť na preferovanom workshope.
Veríme, že si všetci účastníci vyberú program, ktorý najviac zodpovedá ich potrebám a záujmom, a zabezpečí tak maximálny prínos z účasti na Národnom fóre produktivity 2024.
Podniky sú dnes nútené koncentrovať sa na zvládanie problémov spôsobených dynamikou trhu a globálnymi krízami. V tejto situácii pre ne nie je jednoduché nájsť správnu mieru koľko pozornosti, času a zdrojov venovať digitálnej transformácii, na čo sa práve teraz zamerať. Digitálna transformácia je o kompatibilite digitálnych technológií s neustálym zlepšovaním riadenia a prevádzkovej efektivity podniku. Ako ju dosiahnuť? Ako vytvoriť optimálnu digitalizačnú stratégiu? Ako získať konkurenčnú výhodu pomocou nástrojov digitálnej transformácie? Kde hľadať prístup k infraštruktúre a službám, ktoré ju pomôžu napĺňať? Ako prekonať obmedzenia v odborných znalostiach zamestnancov?
Napĺňajú projekty, ktoré môžu naštartovať digitalizáciu MSP, stanovené ciele?
Prednášajúci: Arthur Bobovnický (SIEA/ SIEA je člen konzorcia Expandi 4.0)
Digitalizácia sa stala témou mnohých projektov, akčných plánov, podporných mechanizmov. Aké sú vlastne potreby malých a stredných podnikov v oblasti digitalizácie? Čo očakávajú a čo dostávajú? Zo skúseností z implementácie dvoch iniciatív, ktoré spolufinancuje Európska únia, z prieskumov Industry 4UM a z ďalších zdrojov sme získali poznatky, ktoré potvrdzujú, že digitalizácia v malých a stredných podnikoch potrebuje ešte veľa impulzov, zdrojov i odvahy na strane malých a stredných podnikov, ale ak sú projekty dobre a holisticky nastavené, tak môžu prinášať pozitívne výsledky.
Kľúčové je premeniť dáta na benefity
Prednášajúci: Milan Lokšík (SOVA Digital)
Priemyselné podniky si dnes uvedomujú, že zber a využívanie dát je kľúčom k dosahovaniu lepších obchodných výsledkov. Zameriavajú sa predovšetkým na optimalizáciu výroby a efektívne využitie strojov a ľudských zdrojov. Napriek tomu podniky často čelia problémom s premenou dát na konkrétne výsledky. Prezentácia sa zameriava na praktické ukážky, ako efektívne využívať dáta v priemyselných podnikoch. Obsahuje konkrétne príklady aplikované v menších a stredných firmách.
Kybernetické riziká digitalizácie priemyselných systémov
Prednášajúci: Martin Lohnert (Soitron/ Soitron je člen konzorcia Expandi 4.0)
Digitalizácia prináša priemyselným podnikom nespočetné výhody, no s pokrokom často prichádzajú aj kybernetické riziká. V prezentácii sa pozrieme na hrozby a ich možné dôsledky pre podniky na Slovensku, spomenieme aktuálne trendy v kybernetických útokoch na IT a OT infraštruktúru a budeme sa venovať dôležitosti integrácie kybernetickej bezpečnosti do celkových strategických plánov podnikov.
Ako pomáha umelá inteligencia v raste malých a stredných podnikov?
Pomenujeme oblastí, procesy a príležitostí, kde je už dnes, alebo v blízkej budúcnosti, možné v najmä v malých a stredných podnikoch aplikovať umelú inteligenciu.h
Úspešné riešenia z praxe sú príležitosťou zintenzívniť transfer užitočných informácií a know- how v otázkach digitálnej transformácie do priemyselných podnikov. Pre mnohé podniky sú inšpiráciou, ktorá im pomáha usmerniť záujmy, upresniť zámery, nastaviť strategické kroky, nájsť a odomknúť svoj digitalizačný potenciál. Blok prinesie hlavne množstvo pohľadov na to „ako to robia iní“. Ponúkne priestor pre výmenu skúseností a odpovie na otázky, ako postupovali pri príprave digitálnej stratégie, či aplikovali svoje úspešné digitálne riešenia.
EXKURZIA KIA SLOVAKIA
PREZENTÁCIE/ DISKUSIE
EXKURZIA SCHAEFFLER KYSUCE
PREZENTÁCIE/DISKUSIE
WORKSHOP AT DIGITAL
PREZENTÁCIE/ DISKUSIEE
WORKSHOP
PREZENTÁCIE/DISKUSIE
WORKSHOP SLOVAK TELEKOM
EXKURZIA KIA SLOVAKIA
Workshop účastníkom na reálnom zadaní ukáže aké je dôležité a prínosné optimalizovať svoje súčasné – už zabehnuté výrobné procesy. Účastníci si budú môcť na vybranom pracovisku vyskúšať proces optimalizácie priamo v praxi. Spoločne si prejdeme spôsob analýzy súčasného stavu, samotnej optimalizácie pracoviska z pohľadu layoutu, vyváženia linky, 5S,… až po samotnú prezentáciu návrhov manažment. Väčšinu aktivít budeme realizovať v podpornom priemyselnom nástroji.
Cieľová skupina:
Workshop je určený najmä pre pracovníkov z oblasti výroby a logistiky a rovnako pre pracovníkov zodpovedných za neustále zlepšovanie vo svojich firmách.
Prínos pre účastníkov:
Účastníci workshopu získajú praktickú skúsenosť optimalizácie vo výrobnom procese s využitím priemyselného nástroja s definovaním potenciálnych zlepšení a prínosov. Vzájomný zdieľaním Best practices z jednotlivých firiem budú mať príležitosť účastníci načerpať nové informácie vo svojich oboroch Použitím priemyselného lean nástroja získajú účastníci vedomosť ako pristupovať k optimalizácie efektívne a so štandardizovaným postupom prác.
Workshop účastníkom priblíži základnú myšlienku konceptu Industry 4.0 v prepojení na projektovanie moderných logistických systémov. Účastníci si budú môcť na modelovej situácii sami vyskúšať projektovanieštíhlych logistických tokov prostredníctvom progresívnych prístupov a nástrojov. Zámerom je poukázať na výhody 3D projektovania logistických systémov, medzi ktoré patrí najmä rýchlosť, finančná dostupnosť či kvalita výstupných údajov.
Cieľová skupina:
Workshop je určený najmä pre pracovníkov z oblasti priemyselného inžinierstva, projektantov výrobných a logistických systémov, riadiacich pracovníkov v oblasti výroby, montáže a logistiky a pre každého, kto sa zaoberá zlepšovaním logistických procesov.
Prínos pre účastníkov:
Účastníci workshopu získajú ucelený pohľad na moderné projektovanie logistických systémov s využitím nových prístupov a nástrojov digitálneho podniku. Riešením prípadovej štúdie bude ukázaná sofistikovanosť, jedinečnosť a presnosť riešenia, ale tiež jeho technická a finančnú dostupnosť. Využívaním inteligentných nástrojov si účastníci vyskúšajú jednoduché projektovanie internej logistiky, ktoré umožní výrazné skrátenie samotného času projektovania.
Mená facilitátorov workshopu: Radovan Furmann, AT Digital, s. r. o.
Workshop účastníkom priblíži princíp fungovania AMR – automatických logistických robotov a ich riadiacich systémov. Účastníci si budú môcť priamo na mieste sami vyskúšať ovládanie AMR robotov, vytváranie máp pre navigáciu, vytvorenie a spustenie automatickej AMR robota a mnoho ďalších úkonov. Cieľom je ukázať a bližšie vysvetliť ovládanie jednotlivých častí automatických logistických systémov.
Cieľová skupina:
Workshop je určený najmä pre pracovníkov z oblasti logistiky, priemyselného inžinierstva, projektantov logistických systémov, riadiacich pracovníkov v oblasti logistiky a pre každého, kto sa zaoberá automatizáciou alebo optimalizáciou logistických procesov.
Prínos pre účastníkov:
Účastníci workshopu získajú ucelený pohľad na moderné automatické logistické systémy a získajú praktickú skúsenosť s ovládaním a funkcionalitou AMR robotov a taktiež používaných AMR systémov.
Pod vedením našich AMR špecialistov si účastníci prakticky vyskúšajú ako sa vytvára automatický transport s využitím AMR technológie.
Skúsenosti získané na workshope účastníci využijú pri projektovaní automatizácie logistiky alebo pri rozhodovaní o využití tejto modernej technológie.
Týmto interaktívnym workshopom Vás prevedú experti Slovak Telekom a skupiny Deutsche Telekom, ktorí úspešne implementovali nasadenia viacerých 5G privátnych sietí pre priemyselné použitie. Na workshope sa dozviete viac o privátnych 5G campusových sieťach, ako riešia výzvy spojené s mobilnou dátovou komunikáciou v priemysle a prečo sa svetové spoločnosti ako Continental, Toyota, alebo BMW rozhodli pre implementáciu 5G privátnych sietí. Ponúkame Vám jedinečnú príležitosť inšpirovať sa skúsenosťami týchto firiem a získať informácie o tom v akých oblastiach im 5G privátne siete pomohli zefektívniť procesy a získať konkurenčnú výhodu.
Mená facilitátorov workshopu: Jan Hirš, Head of CoE Industry 4.0 DT Europe, Róbert Slezák, Senior IoT konzultant, Slovak Telekom, a.s., Pavol Križan, Senior Solution Architekt, Slovak Telekom, a.s., Rudolf Končok, Product owner pre 5G privátne siete a IoT, Slovak Telekom, a.s., Juraj Belica, špecialista na priemyselnú komunikáciu Siemens
Jedinečná možnosť vstúpiť do výukovej BOZP miestnosti spoločnosti KIA Slovakia, kde si môžete na vlastnej koži vyskúšať rôzne simulácie a praktické úlohy, ktoré sú kľúčové pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Prežijete situácie, s ktorými sa môžete stretnúť v reálnom pracovnom prostredí a osvojíte si tie najdôležitejšie zručnosti na jednotlivých stanovištiach. Napríklad: