Program

NÁRODNÉ FÓRUM PRODUKTIVITY 2025


2. október 2025 - I. deň

Miesto: Vzdelávacie stredisko Kia Slovakia

Registrácia účastníkov + občerstvenie

Blok 1: Téma: Čas ako faktor konkurencieschopnosti EÚ a Slovenska

Výrobný priemysel je globálnou základňou prosperity a kľúčom k hospodárskej, sociálnej a environmentálnej udržateľnosti Európy. Toto odvetvie je hlavnou hnacou silou priemyselných inovácií, tvorby pracovných miest a rastu. Úspechy ale aj neúspechy výrobného priemyslu majú dopad na celé svoje okolie, dodávateľské reťazce, ale aj podporné odvetvia a prepojené sektory – v podstate majú dopad na celú spoločnosť. Európa zaostáva za USA na viacerých frontoch – v kúpnej sile obyvateľov, pôsobí s vyššími nákladmi na energie, s nižším rastom produktivity práce atď. Ako uspieť v prebiehajúcej globálnej obchodnej vojne? Ako zlepšiť konkurencieschopnosť Európy? Čo znamená Time Based Competition a ako časový faktor ovplyvňuje konkurencieschopnosť EÚ, krajiny, podniku? Prijmite pozvanie na Národné fórum produktivity 2025 a odhaľte s nami tajomstvá tejto úspešnej stratégie.

Okrúhly stôl: Ak chceme zvíťaziť, musíme konať

Čas je kľúčovým faktorom konkurencieschopnosti na úrovni EÚ, národných hospodárstiev a priemyselných sektorov. Ekonomická pridaná hodnota je kľúčová tak pre Vašu firmu ako aj pre rast HDP. Rýchlosť reakcie na geopolitické, trhové, technologické, ekonomické zmeny ovplyvňuje konkurencieschopnosť krajín a podnikov. Zvyšovanie produktivity je však neustálou výzvou pre výrobný priemysel. Čo z pohľadu času resp. rýchlosti najvýznamnejšie ovplyvňuje konkurencieschopnosť EÚ, aký to má dopad na národnú konkurencieschopnosť? Čo z pohľadu času vnímajú za kľúčové priemyselné firmy a ako rýchlo reaguje na zmeny akademická obec (koľko času potrebuje na reakciu na zmenené požiadavky priemyslu)? Diskutujme s vybranými predstaviteľmi rôznych sektorov na aktuálne výzvy dnešnej doby. A potom konajme – „Jeden maličký pokus má väčšiu cenu než tona moralizovania a kázania.“ – Mahátma Gándhí

Blok 2: Čas ako strategická zbraň úspešných firiem

V súčasnom trhovom prostredí je isté len to, že nič nie je isté. Typickými charakteristikami sú rýchle zmeny cien energií, surovín, materiálov, komponentov. „Geopolitické hry“ môžu extrémne rýchlo zmeniť situáciu. To čo platilo včera, nemusí platiť aj zajtra. V takomto dynamicky meniacom sa prostredí musia byť priemyselné firmy schopné dynamicky meniť svoju výkonnosť (či už degresívne tak aj progresívne). Pre udržanie svojej konkurencieschopnosti, musia aj v týchto premenlivých situáciách fungovať produktívne. Rýchle produktové inovácie, procesné zmeny, nové technológie, automatizácia, optimalizácia procesov. Aké sú tie víťazné stratégie? Vybraní zástupcovia priemyslu sa s nami podelia o svoje skúsenosti, osvedčené postupy. Dozvieme sa, či aj v dnešnej dobe sa dá byť rýchly, spoľahlivý, inovatívny a zároveň produktívny a cenovo dostupný. To čo bolo pred 20 rokmi výsadou veľkých nadnárodných spoločností sa stáva v súčasnosti bežnou praktikou v stredných a malých firmách. A aj veľký koncern sa môže učiť od flexibility malej firmy. Inšpirujme sa navzájom.

Okrúhly stôl: Čas je váš spojenec a zdroj konkurencieschopnosti

„Nie je pravda, že máme málo času. Pravda je, že ho veľa premárnime.“(Seneca). Poďte s nami diskutovať o víťazných konkurenčných stratégiách a spôsoboch myslenia, ktoré pomáhajú víťaziť. Aké vnútorné procesy, zmeny, inovácie sa snažia lídri priemyslu čo najrýchlejšie implementovať, čo považujú za kritické z pohľadu rýchlej adaptácie nových situácií na trhu? Ktoré zmeny v externom prostredí (napr. z pohľadu národnej politiky) by priemyselné firmy uvítali zrealizovať čím skôr a prečo? Aký majú dopad na produktivitu a konkurencieschopnosť podnikov (na čo by sa mal zamerať štát – čo by sa mohlo a malo zmeniť v externom prostredí). Diskutujme s vybranými zástupcami priemyselných firiem a hľadajme pre seba to správne riešenie.

4. 10. 2024 (piatok)

Hlavný program

Blok 1: Budúcnosť podniku postavená na nástrojoch digitálnej transformácie 
Blok 2: Ako to robíte vy alebo inšpiratívne riešenia z praxe 
Exkurzia Kia Slovakia

Sprievodný program

Workshop 1

Optimalizácia výrobných činností vybranom pracovisku – Schaeffler Kysuce

Workshop 2

Ako projektovať či optimalizovať logistické systémy v duchu Industry 4.0

Workshop 3

Automatizácia logistických procesov pomocou AMR systémov.

Workshop 4

Reálne prípady využitia privátnych 5G sietí v priemysle

Simulácie a praktické aktivity vo výukovej BOZP miestnosti KIA Slovakia

Pre druhý deň Národného fóra produktivity 2024 sme okrem hlavného konferenčného programu pripravili štyri sprievodné workshopy, ktoré budú prebiehať paralelne s hlavným programom. 

Účastník si pri registrácii na konferenciu môže vybrať, ktorého workshopu sa chce zúčastniť. Každý z workshopov si vyžaduje prítomnosť účastníka počas celého trvania. 

Pozor, počet účastníkov na každom z workshopov je obmedzený. Preto odporúčame zaregistrovať sa na konferenciu čo najskôr, aby účastník neprišiel o účasť na preferovanom workshope. 

Veríme, že si všetci účastníci vyberú program, ktorý najviac zodpovedá ich potrebám a záujmom, a zabezpečí tak maximálny prínos z účasti na Národnom fóre produktivity 2024. 

HLAVNÝ PROGRAM

Blok 1: Budúcnosť podniku postavená na nástrojoch digitálnej transformácie

Podniky sú dnes nútené koncentrovať sa na zvládanie problémov spôsobených dynamikou trhu a globálnymi krízami. V tejto situácii pre ne nie je jednoduché nájsť správnu mieru koľko pozornosti, času a zdrojov venovať digitálnej transformácii, na čo sa práve teraz zamerať. Digitálna transformácia je o kompatibilite digitálnych technológií s neustálym zlepšovaním riadenia a prevádzkovej efektivity podniku. Ako ju dosiahnuť? Ako vytvoriť optimálnu digitalizačnú stratégiu? Ako získať konkurenčnú výhodu pomocou nástrojov digitálnej transformácie? Kde hľadať prístup k infraštruktúre a službám, ktoré ju pomôžu napĺňať? Ako prekonať obmedzenia v odborných znalostiach zamestnancov?

Napĺňajú projekty, ktoré môžu naštartovať digitalizáciu MSP, stanovené ciele?
Prednášajúci: Arthur Bobovnický (SIEA/ SIEA je člen konzorcia Expandi 4.0)

Digitalizácia sa stala témou mnohých projektov, akčných plánov, podporných mechanizmov. Aké sú vlastne potreby malých a stredných podnikov v oblasti digitalizácie? Čo očakávajú  a čo dostávajú? Zo skúseností z implementácie dvoch iniciatív, ktoré spolufinancuje Európska únia, z prieskumov Industry 4UM a z ďalších zdrojov  sme získali poznatky, ktoré potvrdzujú, že digitalizácia v malých a stredných podnikoch potrebuje ešte veľa impulzov, zdrojov i odvahy na strane malých a stredných podnikov, ale ak sú projekty  dobre a holisticky nastavené, tak môžu prinášať pozitívne výsledky.

Kľúčové je premeniť dáta na benefity
Prednášajúci: Milan Lokšík (SOVA Digital)

Priemyselné podniky si dnes uvedomujú, že zber a využívanie dát je kľúčom k dosahovaniu lepších obchodných výsledkov. Zameriavajú sa predovšetkým na optimalizáciu výroby a efektívne využitie strojov a ľudských zdrojov. Napriek tomu podniky často čelia problémom s premenou dát na konkrétne výsledky. Prezentácia sa zameriava na praktické ukážky, ako efektívne využívať dáta v priemyselných podnikoch. Obsahuje konkrétne príklady aplikované v menších a stredných firmách.

Kybernetické riziká digitalizácie priemyselných systémov
Prednášajúci: Martin Lohnert (Soitron/ Soitron je člen konzorcia Expandi 4.0)

Digitalizácia prináša priemyselným podnikom nespočetné výhody, no s pokrokom často prichádzajú aj kybernetické riziká. V prezentácii sa pozrieme na hrozby a ich možné dôsledky pre podniky na Slovensku, spomenieme aktuálne trendy v kybernetických útokoch na IT a OT infraštruktúru a budeme sa venovať dôležitosti integrácie kybernetickej bezpečnosti do celkových strategických plánov podnikov. 

Ako pomáha umelá inteligencia v raste malých a stredných podnikov?

Pomenujeme oblastí, procesy a príležitostí, kde je už dnes, alebo v blízkej budúcnosti, možné v najmä v malých a stredných podnikoch aplikovať umelú inteligenciu.h

Workshop 1 | Optimalizácia výrobných činností vybranom pracovisku v Schaeffler Kysuce

Workshop účastníkom na reálnom zadaní ukáže aké je dôležité a prínosné optimalizovať svoje súčasné – už zabehnuté výrobné procesy. Účastníci si budú môcť na vybranom pracovisku vyskúšať proces optimalizácie priamo v praxi. Spoločne si prejdeme spôsob analýzy súčasného stavu, samotnej optimalizácie pracoviska z pohľadu layoutu, vyváženia linky, 5S,… až po samotnú prezentáciu návrhov manažment. Väčšinu aktivít budeme realizovať v podpornom priemyselnom nástroji.

Cieľová skupina:
Workshop je určený najmä pre pracovníkov z oblasti výroby a logistiky a rovnako pre pracovníkov zodpovedných za neustále zlepšovanie vo svojich firmách.

Prínos pre účastníkov:
Účastníci workshopu získajú praktickú skúsenosť optimalizácie vo výrobnom procese s využitím priemyselného nástroja s definovaním potenciálnych zlepšení a prínosov. Vzájomný zdieľaním Best practices z jednotlivých firiem budú mať príležitosť účastníci načerpať nové informácie vo svojich oboroch Použitím priemyselného lean nástroja získajú účastníci vedomosť ako pristupovať k optimalizácie efektívne a so štandardizovaným postupom prác.

Workshop 2 | Ako projektovať či optimalizovať logistické systémy v duchu Industry 4.0

Workshop účastníkom priblíži základnú myšlienku konceptu Industry 4.0 v prepojení na projektovanie moderných logistických systémov. Účastníci si budú môcť na modelovej situácii sami vyskúšať projektovanieštíhlych logistických tokov prostredníctvom progresívnych prístupov a nástrojov. Zámerom je poukázať na výhody 3D projektovania logistických systémov, medzi ktoré patrí najmä rýchlosť, finančná dostupnosť či kvalita výstupných údajov.

Cieľová skupina:
Workshop je určený najmä pre pracovníkov z oblasti priemyselného inžinierstva, projektantov výrobných a logistických systémov, riadiacich pracovníkov v oblasti výroby, montáže a logistiky a pre každého, kto sa zaoberá zlepšovaním logistických procesov.

Prínos pre účastníkov:
Účastníci workshopu získajú ucelený pohľad na moderné projektovanie logistických systémov s využitím nových prístupov a nástrojov digitálneho podniku. Riešením prípadovej štúdie bude ukázaná sofistikovanosť, jedinečnosť a presnosť riešenia, ale tiež jeho technická a finančnú dostupnosť. Využívaním inteligentných nástrojov si účastníci vyskúšajú jednoduché projektovanie internej logistiky, ktoré umožní výrazné skrátenie samotného času projektovania.

Mená facilitátorov workshopu: Radovan Furmann, AT Digital, s. r. o.

Workshop 3 | Automatizácia logistických procesov pomocou AMR systémov.

Workshop účastníkom priblíži princíp fungovania AMR – automatických logistických robotov a ich riadiacich systémov. Účastníci si budú môcť priamo na mieste sami vyskúšať ovládanie AMR robotov, vytváranie máp pre navigáciu, vytvorenie a spustenie automatickej AMR robota a mnoho ďalších úkonov. Cieľom je ukázať a bližšie vysvetliť ovládanie jednotlivých častí automatických logistických systémov.

Cieľová skupina:
Workshop je určený najmä pre pracovníkov z oblasti logistiky, priemyselného inžinierstva, projektantov logistických systémov, riadiacich pracovníkov v oblasti logistiky a pre každého, kto sa zaoberá automatizáciou alebo optimalizáciou logistických procesov.

Prínos pre účastníkov:
Účastníci workshopu získajú ucelený pohľad na moderné automatické logistické systémy a získajú praktickú skúsenosť s ovládaním a funkcionalitou AMR robotov a taktiež používaných AMR systémov.

Pod vedením našich AMR špecialistov si účastníci prakticky vyskúšajú ako sa vytvára automatický transport s využitím AMR technológie.

Skúsenosti získané na workshope účastníci využijú pri projektovaní automatizácie logistiky alebo pri rozhodovaní o využití tejto modernej technológie.

Workshop 4 | Reálne prípady využitia privátnych 5G sietí v priemysle

Týmto interaktívnym workshopom Vás prevedú experti Slovak Telekom a skupiny Deutsche Telekom, ktorí úspešne implementovali nasadenia viacerých 5G privátnych sietí pre priemyselné použitie. Na workshope sa dozviete viac o privátnych 5G campusových sieťach, ako riešia výzvy spojené s mobilnou dátovou komunikáciou v priemysle a prečo sa svetové spoločnosti ako Continental, Toyota, alebo BMW rozhodli pre implementáciu 5G privátnych sietí. Ponúkame Vám jedinečnú príležitosť inšpirovať sa skúsenosťami týchto firiem a získať informácie o tom v akých oblastiach im 5G privátne siete pomohli zefektívniť procesy a získať konkurenčnú výhodu. 

Mená facilitátorov workshopu: Jan Hirš, Head of CoE Industry 4.0 DT Europe, Róbert Slezák, Senior IoT konzultant, Slovak Telekom, a.s., Pavol Križan, Senior Solution Architekt, Slovak Telekom, a.s.Rudolf Končok, Product owner pre 5G privátne siete a IoT, Slovak Telekom, a.s., Juraj Belica, špecialista na priemyselnú komunikáciu Siemens

Jedinečná možnosť vstúpiť do výukovej BOZP miestnosti spoločnosti KIA Slovakia, kde si môžete na vlastnej koži vyskúšať rôzne simulácie a praktické úlohy, ktoré sú kľúčové pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Prežijete situácie, s ktorými sa môžete stretnúť v reálnom pracovnom prostredí a osvojíte si tie najdôležitejšie zručnosti na jednotlivých stanovištiach. Napríklad:

  • Zdolávanie požiarov
    Stanete sa hasičom na jeden deň! Naučíte sa, ako správne vyhlásiť požiarny poplach, identifikovať rôzne typy hasiacich prístrojov a použiť ich na hasenie simulovaného požiaru. Tento zážitok vás pripraví na rýchlu a efektívnu reakciu v prípade požiaru.
  • Virtuálna realita
    Vstúpite do virtuálneho sveta, kde si môžete bez rizika vyskúšať rôzne nebezpečné situácie. Táto interaktívna technológia vám umožní simulovať kritické rozhodovanie alebo reagovanie na nečakané udalosti v bezpečnom prostredí.
  • Stiesnené priestory
    Simulácia práce v stiesnených priestoroch vás naučí, ako bezpečne vykonávať úlohy v obmedzenom priestore. Získate vedomosti o bezpečnostných požiadavkách a vyskúšate si záchranu zranenej osoby pomocou trojnožky. Toto stanovište vám ukáže, ako dôležitá je príprava a bezpečnostné opatrenia v týchto náročných podmienkach.
  • Ochrana pred elektrickým prúdom
    Elektrina je nebezpečný spoločník. Na tomto stanovišti zistíte, aký má účinok elektrický prúd na ľudské telo a ako predísť úrazu. Dozviete sa, aký je rozdiel medzi zariadeniami s ochranou a bez nej, čo znamená bezpečné napätie a ako riešiť prúdové preťaženie. Navyše, naučíte sa postup prvej pomoci pri úraze elektrickým prúdom

 

Zdroj fotografií: Kia Slovakia, s. r. o.
Zmena programu je vyhradená organizátorom.

Michal Ukropec

Michal Ukropec je vyštudovaný účtovník, ale v skutočnosti ajťák a vizionár so životným mottom “Fighters never quit. Quitters never fight.“ 15. influencer v inováciách na svete. Autor úspešného príbehu spoločnosti Twinzo. Podnikateľské aktivity začal rozvíjať už na strednej škole. Po štúdiu na univerzite založil startup Twinzo, ktorý umožňuje prezerať a analyzovať modely tovární, objektov, budov, kancelárií alebo dokonca celých miest v trojrozmernom priestore. Vedenie úspešnej spoločnosti po 23 rokoch odovzdal mladšiemu nástupcovi, aby sa venoval novej výzve – globálnej expanzii TWINZO na ďalšie európske trhy.

Kia Slovakia s. r. o.

Kia Slovakia s. r. o. je výrobný závod kórejskej automobilovej spoločnosti Kia Corporation, ktorý sa nachádza pri Žiline v obci Teplička nad Váhom. Je to prvý a zatiaľ jediný závod tejto spoločnosti v Európe. Cieľom značky Kia je expandovať do nových oblastí obchodnej činnosti a urýchliť vývoj ekologických vozidiel novej generácie. V roku 2022 dosiahla spoločnosť Kia Slovakia tržby na úrovni 6,75 miliárd eur. Za rok 2022 odviedla na dani z príjmov do štátneho rozpočtu sumu presahujúcu 47 miliónov eur. 

Brose Prievidza, spol. s r. o.

Brose Prievidza, spol. s r. o. pôsobí v oblasti automobilového priemyslu už viac ako 100 rokov. Výstavba výrobného závodu v Prievidzi začala v roku 2015. Dnes BROSE vyrába v troch výrobných halách, a zamestnáva viac ako 1 400 zamestnancov. Z produktového portfólia BROSE sa v Prievidzi vyrábajú zdvíhače zadných dverí, zdvíhače okien a dverové moduly, a motory na zdvíhanie okien. Venuje sa nielen výrobe, ale aj vývoju divízie dverových systémov do automobilov. V systéme duálneho vzdelávania aktívne vzdeláva študentov, podporuje rôzne sociálne, kultúrne a športové organizácie v regióne.

PPS Group, a. s.

PPS Group, a. s. je jedným z európskych lídrov v segmente veľkých zváraných oceľových konštrukcií. Strojárske centrum regiónu vyrába nepretržite už sedem dekád a neustále sa rozrastá. Dnes patrí medzi top tri najväčšie firmy v Európe v ťažkom strojárstve v oblasti výroby rámov, podvozkov a iných zváracích konštrukcií, ktoré sa používajú najmä pre priemyselné stroje a techniku. Spája dlhoročné skúsenosti svojich zamestnancov s najmodernejšími technológiami. PPS Group je moderná firma zameraná na rozvoj a rast, ktorá masívne investuje do znižovania svojho vplyvu na životné prostredie, modernizáciu a vzdelávanie svojich zamestnancov.

SWEP Slovakia, s. r. o.

SWEP Slovakia, s. r. o. je popredným svetovým dodávateľom spájkovaných doskových tepelných výmenníkov pre kúrenie, vetranie, klimatizáciu a priemyselné systémy. Už viac ako 30 rokov pôsobí celosvetovo, a podieľa sa na vývoji energeticky efektívnych nízkouhlíkových riešení prenosu tepla a poskytuje podporu pre veľké chladiarenské aplikácie, ako aj pre menšie obytné systémy. Ako súčasť globálnej korporácie Dover má zastúpenie vo vyše 50 krajinách sveta, a vlastné tímy predaja nájdeme vo viac ako dvadsiatke krajín.

Slovenská technická univerzita v Bratislave

Slovenská technická univerzita v Bratislave bola zriadená v roku 1937 ako „Vysoká škola technická Dr. M. R. Štefánika“, a ako prvá technická univerzita na území Slovenska. Jej história však siaha až do roku 1762, k Banskej akadémii, založenej cisárovnou Máriou Teréziou v Banskej Štiavnici. V priebehu 87 rokov činnosti vzdelala 180 tisíc absolventov. Dnes študuje na siedmich fakultách a v univerzitnom ústave STU takmer 11 tisíc študentov, vo viac ako 300 študijných programoch. Univerzita sa podieľa na 180 medzinárodných a 150 výskumných projektoch, spolupracuje so stovkou zahraničných univerzít, a je členom Aliancie európskych univerzít EULIST.

GLOVIS SLOVAKIA, s. r. o.

GLOVIS SLOVAKIA, s. r. o. patrí do skupiny Hyundai Glovis, ktorá je globálnym poskytovateľom integrovaných logistických a distribučných služieb. Na Slovensku patrí medzi hlavných dodávateľov spoločnosti Kia Motors Slovakia, u ktorého zodpovedá za všetky vnútorné logistické procesy a dodávky hotových vozidiel po celej Európe. Obchodné portfólio dopĺňajú spolupráce s firmami pôsobiacimi v oblasti recyklácie materiálu, prepravy, prenosu a skladovania. V súčasnej dobe zamestnávame viac ako 450 zamestnancov.

FUERGY Industries j. s.

FUERGY Industries j. s. je priekopníkom v oblasti smart energetickej optimalizácie. Ponúka revolučné riešenia meniace spôsob, akým firmy vyrábajú a spotrebovávajú energiu s cieľom znižovať ich celkové náklady na energie a uhlíkovú stopu. Jej riešenia umožňujú naplno využiť potenciál zelených technológií, spotrebovávať energiu bez zbytočného plytvania a dosahovať synergické efekty medzi všetkými účastníkmi trhu. Vyvíja smart systémy na skladovanie energie a softvér vyvinuté špeciálne pre energetický sektor, ktoré uľahčujú integráciu obnoviteľných zdrojov energie, a zároveň zabezpečujú spoľahlivú, stabilnú a lacnejšiu elektrinu pre všetkých.

Anton Ježík

Anton Ježík je uznávaný a oceňovaný odborník v oblasti priemyselného inžinierstva a strojárskej výroby, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o rozvoj priemyslu a zníženiu nezamestnanosti v kysuckom a považskom regióne. Dlhodobo úspešne viedol a rozvíjal závody ZVL v Kysuckom Novom Meste a Považskej Bystrici, neskôr závody INA Kysuce. Aktívne pôsobil v mnohých zamestnávateľských a profesijných organizáciách, v Zväze strojárskeho priemyslu Slovenska, Združení automobilového priemyslu, či ako člen vedeckej rady Vysokej školy technickej v Košiciach. Stál na čele významných priemyselných počinov a projektov. Je autorom mnohých odborných publikácií, a držiteľom mnohých ocenení.

Juraj Habovštiak

Juraj Habovštiak je držiteľ ocenení EY Podnikateľ roka 2019 a Trend Manažér roka 2020. Zakladateľ úspešnej spoločnosti MTS, kde pôsobil do roku 2019 ako CEO, a v ktorej inicioval prechod na druhú generáciu výkonných manažérov. Dnes v nej pôsobí ako predseda správnej rady. Spoločnosť MTS pomáha zákazníkom budovať najmodernejšie závody na svete, je lídrom vo výrobných technológiách, automatizácii a inteligentných systémoch pre energetiku, presadzuje špičkové technické riešenia s humánnym akcentom. Dnes zamestnáva viac ako 620 zamestnancov.

Rastislav Gall

Rastislav Gall je absolventom Žilinskej univerzity. Dlhoročne pôsobil v riadiacich pozíciách v rôznych spoločnostiach. Niekoľko rokov úspešne vedie spoločnosť Nemak Slovakia v Žiari nad Hronom, ktorá je globálnym dodávateľom high-tech hliníkových komponentov pre automobilový priemysel. Dnes pod jeho vedením žiarsky závod, ako jeden z 37 závodov medzinárodnej, spoločnosti NEMAK v 14 krajinách sveta, dodáva produkty pre karosársku výrobu, komponenty pre elektromobily a batériové vane pre hybridné vozidlá. Rozvíja výskumné a vývojové programy hliníkových komponentov pre pohonné jednotky a elektromobilitu. V žiarskom regióne, ako najväčší zamestnávateľ zamestnáva 1 100 zamestnancov.

Cloetta Slovakia, s.r. o.

Cloetta Slovakia, s.r. o. bola založená v roku 1862. Je poprednou cukrárenskou spoločnosťou v severských krajinách a Holandsku. Celkovo sa výrobky spoločnosti Cloetta predávajú na viac ako 50 trhoch na celom svete. Najväčší spomedzi výrobných závodov spoločnosti Cloetta na Slovensku sídli od roku 2006 v priemyselnom parku Levice – Géňa. Tu našlo svoju prácu viac ako 760 zamestnancov, čím sa spoločnosť Cloetta stala jedným z kľúčových a zároveň stabilných zamestnávateľov v regióne. Závod v Leviciach je špecializovaný na širokú základňu technológií, od žuvacích cukríkov, extrudovaných a vylievaných výrobkov až po pastilky špecifických príchutí. 

Uniteq Lab, s. r. o.

Uniteq Lab, s. r. o. je inovatívna spoločnosť v oblasti umelej inteligencie, virtuálnej reality a Internetu vecí, ktorá sa zameriava na inovatívne technologické riešenia. S hlavným cieľom pomáhať firmám maximalizovať produktivitu, ponúkajú komplexné služby v oblasti softvérového vývoja. Ich odborný tím v oblasti umelej inteligencie sa zaoberá vývojom a implementáciou neurónových sietí pre riešenia netradičných problémov. V oblasti 3D technológií poskytuje Uniteq Lab inovatívne nástroje pre virtuálnu a rozšírenú realitu, ktoré menia spôsob, akým firmy interagujú s digitálnym priestorom.

Be Lenka, s. r. o.

Be Lenka, s. r. o. začala písať svoj príbeh v roku 2017 vďaka Lenke Cenigovej a Jurajovi Fehervarimu. Dvom ľuďom, pre ktorých limity neznamenali obmedzenie, ale príležitosť. Be Lenka je slovenská značka vyrábajúca prémiové barefoot topánky a ergonomické nosiče pre deti. Víziou spoločnosti je zmeniť obúvacie a pohybové návyky ľudí po celom svete. Kvalitná ručná výroba, inovácie a udržateľnosť sú pevne zakorenené v DNA spoločnosti. 

HOPI SK, s. r. o.

HOPI SK, s. r. o. je logistická spoločnosť, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny HOPI – rodinnej firmy pochádzajúcej z Klášrerce nad Ohří a jedným z popredných poskytovateľov logistických služieb v strednej a východnej Európe. Naša spoločnosť sa na Slovensku už viac ako 20 rokov špecializuje na riešenie komplexných logistických potrieb zákazníkov, ako je skladovanie, distribúcia tovaru, tuzemská a medzinárodná preprava tovaru a ďalšie služby ako co-packing alebo etiketovanie (VAS).

prof. Dr. Ing. Milan Sága

Profesor Milan Sága je absolventom VŠDS Žilina. Od roku 1991 pôsobil na Žilinskej univerzite v Žiline v rôznych funkciách, ako odborný asistent, vedúci Katedry aplikovanej mechaniky, prodekan Strojníckej fakulty. V roku 2006 bol menovaný za profesora v odbore Časti a mechanizmy strojov. Od roku 2012 pôsobí ako dekan Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity. Profesor Sága je medzinárodne uznávaným vedcom s rozsiahlou medzinárodnou spoluprácou. Svoj výskum realizoval v oblasti aplikovanej mechaniky, optimalizácie nelineárnych stochastických sústav s využitím Metódy konečných prvkov. Publikoval celý súbor vedeckých a odborných prác, kníh a vysokoškolských učebníc. Za svoju prácu získal viaceré významné ocenenia. 

Profesor Sága aktívne spolupracoval so SLCP od jeho založenia v roku 1998. V spolupráci so SLCP riešil komplexné projekty v priemysle, napríklad v oblasti hluku a vibrácií pre nadnárodné spoločnosti Whirlpool, Thyssen Krupp a ďalšie priemyselné podniky. Dlhodobo participoval a podporoval vydávanie časopisu Produktivita a inovácie. 

Profesor Jozef Živčák

Profesor Jozef Živčák vyštudoval Vysokú školu technickú v Košiciach, kde sa venoval  problematike technickej kybernetiky a biomedicíny. V roku 2002 sa inauguroval na prvého profesora na Slovensku v odbore Biomedicínske inžinierstvo. Bol zodpovedným riešiteľom  rozsiahlych domácich aj medzinárodných výskumných projektov. Je autorom celého súboru pôvodných vedeckých publikácií a kníh z oblasti biomedicínskeho inžinierstva a nových bio-kompatibilných materiálov. Za svoju prácu získal množstvo ocenení. V roku 2009 a 2020 mu bol udelený titul Dr.h.c. od zahraničných univerzít. 

Profesor Živčák dlhdobo aktívne spolupracoval so SLCP. V roku 2007 za Strojnícku fakultu Technickej univerzity Košice podpísal spoločne so SLCP Šanghajskú deklaráciu, ktorá viedla k založeniu Stredoeurópskeho technologického inštitútu CEIT. V roku 2010 spoločne so SLCP založil spoločnosť Biomedical Engineering, kde viedol výskum, vývoj a výrobu komplikovaných titánových implantátov a nových bio-kompatibilných materiálov, ktoré sú dnes využívané v klinickej praxi v celom svete. 

Milan Jurky

Branislav Imre

Branislav Imre nastúpil do spoločnosti Kia Slovakia v roku 2005 a podieľal sa na výstavbe závodu na výrobu motorov. Pracoval ako vedúci sekcie obrábania dielov motora, bol vymenovaný na pozíciu vedúceho sekcie montáže motorov a ujal sa aj pozície vedúceho oddelenia výroby motorov. Začiatkom roku 2018 prešiel na pozíciu vedúceho oddelenia kvality s cieľom zefektívniť procesy riadenia kvality v úzkej spolupráci s výrobnými oddeleniami. Od 1. septembra 2022 bol vymenovaný do funkcie Viceprezidenta zodpovedného za vedenie divízie administratíva. 

Peter Magvaši

Peter Magvaši je dlhoročným manažérom v strojárskych a hutníckych podnikoch ČSSR a SR, najmä v oblasti technickej, inovačnej a v aplikovanom výskume. V 90. rokoch 20. storočia bol ministrom hospodásrtva SR (1994), ministrom práce, sociálnych vecí  a rodiny SR (1998-2002), poslancom NR SR (1994-1998).  Pôsobil ako vysokoškolský učiteľ na ŽU v Žiline a TU Košice (2002-2015). Ako aktívny organizátor sa významne zaslúžil o rozvoj SLCP (1998-2017) a CEIT GROUP(2007-2017). Bol členom Vedeckej rady SAV (2009-2015), členom Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie (2013-2018). V rokoch 2014-2020 zastával post predsedu Rady pre stratégiu a koordináciu SARIO. 

Martin Krajčovič

Martin Krajčovič je vedúcim Katedry priemyselného inžinierstva, Strojníckej fakulty, Žilinskej univerzity v Žiline. Venuje sa problematike logistiky, riadenia zásob a distribúcie, projektovania výrobných a logistických systémov. Vo svojej výskumno-vývojovej činnosti sa venuje využitiu technológií virtuálnej a rozšírenej reality v priemyselnom prostredí. Pravidelne je zodpovedným riešiteľom projektov KEGA, VEGA, viedol projekt cezhraničnej spolupráce APVV-SK-PL-0030-12 a bol spoluriešiteľom v rámci medzinárodného projektu FP7-NMP-2008-3.4-1 – Holistic, extensible, scalable and standard Virtual Factory Framework. Ako spoluriešiteľ sa podieľal na riešení viac ako 20 grantových projektov a projektov zo štrukturálnych fondov (KEGA, VEGA, APVV, ŠF EÚ). V rámci spolupráce s priemyselnou praxou bol zodpovedným riešiteľom alebo spoluriešiteľom viac ako 20 projektov a inžinierskych diel. Je autorom viac ako 130 vedeckých a odborných prác publikovaných v domácich aj zahraničných zborníkoch a časopisoch. 

Ladislav Rosina

Ladislav Rosina vyštudoval Elektrotechnickú fakultu SVŠT v Bratislave. Po skončení štúdia pracoval v rôznych pracovných pozíciách v spoločnosti Matador. Od roku 1999 pracoval v spoločnosti Continental Matador Truck Tires, kde riadil divíziu Priemyselné inžinierstvo. V období 2007 až 2008 pôsobil ako generálny riaditeľ Continental Sime Tyre v Kuala Lumpur. Od roku 2009 pôsobí ako konateľ a generálny riaditeľ viacerých podnikov nadnárodnej korporácie Continental. Doktorát v odbore Priemyselné inžinierstvo získal na Žilinskej univerzite v Žiline. 

 Ladislav Rosina patrí medzi našich špičkových vrcholových manažérov. So SLCP spolupracoval od jeho založenia, pravidelne vystupoval na Národných fórach produktivity a podporoval transfer know how skupiny Continental do slovenského priemyslu. Ako priemyselný inžinier a manažér významne ovplyvnil hnutie produktivity na Slovensku.

Prihláste sa na odber noviniek